Czy leczenie nerwicy jest możliwe?

Nerwica zwana również zaburzeniami nerwicowymi lub neurozami, to grupa zaburzeń psychicznych definiowana jest jako zespół dysfunkcji narządów, zakłóceń procesów psychicznych i patologicznych form zachowania oraz zaburzeń emocjonalnych objawiających się jednocześnie i wzajemnie ze sobą powiązanych. Zaburzenia nerwicowe zostały także zastąpione terminem zaburzenia lękowe. Jak ją rozpoznać i czy jest możliwe leczenie nerwicy?

Cechą charakterystyczną dla nerwicy i różniącą ją od psychozy jest świadomość chorego absurdalności swoich fobii czy natręctw. Pomimo jednak zdawania sobie sprawy z braku podstaw pojawiających się objawów chory zmuszony jest do ich powtarzania.

Przy wystąpieniu nerwicy mogą pojawić się następujące objawy:

– napięciowy ból głowy, serca, kręgosłupa, żołądka, serca.
– zawroty głowy, kołatanie serca, drżenie kończyn, nagłe uderzenia gorąca,
– zaburzenia wzroku, słuchu, trudności z oddychaniem, uczucie ciasnoty w klatce piersiowej,
– zaburzenia erekcji, przedwczesny wytrysk, zaburzenia tożsamości płciowej,
– zaburzenia równowagi, zaburzenia mowy, urojona ciąża, drgawkowe napady przypominające padaczkę,
– problemy z koncentracją uwagi, zaburzenia pamięci, natręctwa ruchowe, natrętne myślenie,
– nagłe napady lęku, niepokoju, fobie np. przed pająkami, zamkniętymi ciasnymi pomieszczeniami, tłumem.
– apatia, przygnębienie, brak motywacji,
– bezsenność, zaburzenia snu.

W większości przypadków metodą leczenia zaburzeń nerwicowych jest psychoterapia, która pozwala przerwać mechanizm błędnego koła. Jest to tak zwana terapia poznawczo-behawioralna. W zależności od stanu pacjenta możliwa jest również farmakoterapia, czyli stosowanie leków antydepresyjnych.

W dzisiejszych czasach każdy z nas narażony jest na wszelkiego rodzaju nałogi, depresje czy nerwice. Musimy pamiętać, że leczenie nerwic jest tak samo trudne jak uzależnień. Ale czy istnieje skuteczna metoda zapobieganiu podobnym dolegliwościom? Przecież każdy z nas narażony jest na stres, problemy i przewyższające nas obowiązki. Również każdy z nas w trudnych sytuacjach przeżywa napięcie, smutek, lęk połączone niekiedy z bólami głowy, skurczami mięśni czy drżeniem ciała. Badania dowodzą, że na nerwice cierpi aż 30% ogólnej populacji i nie ma metody, by się przed nią uchronić. W większości przypadków nerwice dotykają kobiety, które z natury mają znacznie mniejszą odporność na stres i lęk. Jedyną radą może być pamiętanie o częstszym relaksie, odpowiedni odpoczynek i zapewnianie sobie długiego zdrowego snu.

Polecane dla Ciebie:

lutenea producent I bioxyn stosowanie I Calminax zamiennik I sliminazer producent

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *