Bezpieczne opalanie

opalanie

Bezpieczne opalanie? Znamiona skórne – diagnoza i usuwanie

Kto z nas nie lubi słońca – jego blasku i ciepła, które przyjemnie otula nasze ciało, dając nam piękną opaleniznę i wspaniały humor. Faktem jest, że potrzebujemy słońca do właściwego funkcjonowania, ale w ograniczonym zakre. Naszą przypisaną „wrażliwość” na nadmierne promieniowanie zwiemy fototypem. Im nasza skóra jest wrażliwsza na słońce, tym bardziej jesteśmy narażeni na wiele niekorzystnych zmian – od zaburzeń alergicznych po przebarwienia i znamiona, które są pierwszym krokiem do rozwoju niebezpiecznego czerniaka – złośliwego nowotworu skóry.Bezpieczne opalanie? Znamiona skórne – diagnoza i usuwanie.

Wobec słońca nie jesteśmy równi

Latem częściej wskakujemy w szorty i krótkie sukienki, nierzadko zapominając o dostatecznej ochronie eksponowanych na słońce miejsc. Kiedy na dworze robi się cieplej chętniej korzystamy też z solariów. Wiadomo opalona skóra wygląda atrakcyjnie. Niestety zarówno sztuczne promienie słoneczne, jak i naturalne słońce są dla naszej skóry bardzo niebezpieczne. Promieniowanie może przyczyniać się do zmian alergicznych, powoduje przebarwienia i powoduje niebezpieczne zmiany w strukturze znamion skórnych, a to zwiększa ryzyko czerniaka – złośliwego nowotworu skóry – mówi dr Klaudia Zwiorek-Czech, specjalista medycyny estetycznej w polsko-brytyjskim Instytucie Medycyny Estetycznej – Face & Body Institute.
Mało osób zdaje sobie sprawę, że opalenizna, która uważana jest za przejaw zdrowia, to w gruncie rzeczy obrona naszego organizmu przed działaniem słońca. Działa to tak: pod wpływem promieniowania słonecznego nasze komórki zaczynają produkować większe ilości melaniny, a jej nagromadzenie skutkuje ciemniejszym kolorem skóry. Barwnik ten nie tylko absorbuje promienie, ale i je odbija. Niestety wobec słońca nie jesteśmy równi, osoby o ciemnej karnacji szybciej produkują melaninę, a ich skóra staje się szybciej brązowa. Osoby o jasnym fototypie musiałyby spędzić wiele godzin na słońcu, by im dorównać w kolorycie skóry. Niestety zbyt intensywne zażywanie kąpieli słonecznych przez osoby o bardzo jasnej karnacji może skutkować zgoła odmiennym efektem – spieczoną na czerwono skórą, czego następstwem mogą być poparzenia I stopnia, a w skrajnych przypadkach nawet i II stopnia. Jeśli w pierwszym przypadku niekorzystne objawy w postaci świądu i pieczenia załagodzić możemy za pomocą preparatów z phantenolem oraz okładów ze zsiadłego mleka, to te najbardziej drastyczne poparzenia wymagają nierzadko hospitalizacji. Następstwem wielu poparzeń są różne odmiany nowotworów skórnych. Jak szacują onkolodzy ryzyko wystąpienia raka skóry u osób po oparzeniach słonecznych wzrasta kilkakrotnie. Problemu nie należy bagatelizować, w naszym kraju nowotwory skóry stanowią aż 10 procent wszystkich nowotworów złośliwych. Lekarze alarmują – jeśli mamy bardzo jasną cerę – słońca lepiej unikać, a jeśli już zdecydujemy się na urlop pod palmami, skórę należy stopniowo do słońca przyzwyczajać. Absolutną podstawę stanowi krem z filtrem przeznaczonym do konkretnego typu skóry. Zanim jednak wybierzemy kosmetyk, czytajmy etykiety na opakowaniach i wybierajmy te kosmetyki , które dają ochronę zarówno przed promieniowaniem UVA jak i UVB – doradza kosmetolog Agnieszka Gomolińskaz krakowskiej Face & Body Institute. Osoby posiadające znamiona, a koniecznie chcące zażywać kąpieli słonecznych powinny je zaklejać plastrami lub przynajmniej starannie pokrywać kosmetykami całkowicie chroniącymi przed słońcem – tak zwanymi blokerami. Bezpieczne opalanie? Znamiona skórne – diagnoza i usuwanie to podstawa dbania o zdrowie skóry.

Diagnoza znamion skórnych może uchronić cię przed czerniakiem

Czerniak to chyba najbardziej „popularna” odmiana nowotworu złośliwego skóry. Liczba zachorowań na czerniaka z roku na rok rośnie. Jest on o tyle groźny, iż ma dużą skłonność do przerzutowości. Badania potwierdzają, że wiodącą przyczyną jego rozwoju jest zbyt intensywne opalanie się. Szczególnie narażone na niego są osoby o jasnej karnacji oraz te posiadają znamiona na ciele. Znamiona wystawione na słońce, drażnione przez piasek na plaży i słoną wodę morską czasem mogą zezłośliwić i rozwinąć w czerniaka. Jednak nawet i on wykryty wcześnie jest w 100 procentach uleczalny. Najważniejsza w profilaktyce czerniaka jest samokontrola. Powinniśmy oglądać nasze ciało każdego dnia, szczególnie w okresie letnim, w którym częściej rozwijają się niebezpieczne zmiany.Znamiona skórne – diagnoza i usuwanie to jedyna dotąd metoda profilaktyki przed czerniakiem. Wszelkie znamiona, pieprzyki czy przebarwienia skórne badamy według kryteriów znanych jako ABCDE. A – to asymetria. Niepokoić może więc nieregularny kształt znamienia oraz od literki B – jego brzeg. Te o nierównych brzegach szczególnie powinny wzbudzić naszą czujność. C – to ciemna lub czarna barwa znamienia – często wskazująca na pierwsze objawy czerniaka. D – duże znamię z pewnością będzie wymagało diagnozy lekarskiej. Ewolucja znamienia, to kolejne kryterium, biorące swoją nazwę od literki E, które powinno wyczulić naszą uwagę. Do szczególnie niebezpiecznych należą też znamiona wywołujące świąd czy krwawienie. Gdy zauważysz któryś z powyższych symptomów, zgłoś się do specjalisty najszybciej jak się da! Każda budząca wątpliwości kliniczne zmiana skórna powinna być poddana badaniom histopatologicznym. Niestety te nie obejdą się bez pobrania wycinka ze skóry. Obecnie na rynku dostępne są już metody diagnostyki znamion bez użycia skalpela. Jedną z takich metod nieinwazyjnego i bezbolesnego badania skóry jest SIA-skopia. Urządzenie wykorzystujące SIA-skopię – Mole Mate pozwala nie tylko na badanie powierzchni skóry, ale i jejstruktury do głębokości 2 mm i to bez konieczności pobierania wycinka. Badanie polega na oświetleniu skóry trzema źródłami światła, które zostaje odbite przez różne struktury. Pozwala to na sporządzenie zapisu cyfrowego, dzięki któremu lekarz jest w stanie bardzo precyzyjnie ocenić czy znamię jest do usunięcia­, który wykorzystuje do oceny zmian chorobowych skóry badanie aparatem działającym na zasadzie SIA-skopi.
Badanie z użyciem Mole Mate może wykazać, że zmiany nie są złośliwe, co nie oznacza, że nie trzeba się ich pozbyć, gdyż w przyszłości może się z nich coś rozwinąć. Niewielkie znamiona skórne możemy usunąć szybko i bezboleśnie,a co najważniejsze bez żadnych blizn – za pomocą fal radiowych. Najbardziej popularnym zabiegiem z użyciem fal radiowych jest Radiolase, który świetnie sprawdza się również do walki ze zmarszczkami. A jak wiadomo nierzadko pamiątką z wakacji w przypadku skóry intensywnie potraktowanej słońcem są głębsze zmarszczki. Promieniowanie słoneczne bardzo osłabia włókna kolagenu i elastyny, odpowiadających za młodość i nawilżenie skóry. Przesuszając skórę słońce przyśpiesza również proces jej starzenia się.

Jeśli za pomocą promieni słonecznych chcesz się upiększyć, zanim wyjdziesz na słońce odpowiednio się przed nim zabezpiecz, bo efekt nieprzemyślanych kąpieli słonecznych może być gorszy niż się spodziewasz. Słońce nie musi być jednak dla nas wrogiem, ale jeśli nauczymy się bezpiecznie korzystać z jego dobrodziejstw. Bezpieczne opalanie to wiedza o tym, co nam grozi ze strony słońca oraz praktyczne jej wykorzystanie.Jeśli nawet twoja skóra lubi słońce z wzajemnością, to pamiętaj, że nie lubią go znamiona skórne. Diagnoza i usuwanie znamion to szansa na ustrzeżenie się przed wieloma chorobami skórnymi, które są nie tylko nieestetyczne,ale bardzo groźne.

Zobacz źródło informacji:

bioxyn I ravestin gdzie kupić I artroser jak stosować I Calminax producent

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *